NaCzechowie drukiem

NaCzechowie archiwalna

Na Facebooku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

Wczoraj jedna z wiernych czytelniczek zaskoczyła Mnie pytaniami: co z nami jest? Obchodzimy szczególną rocznicę odzyskania niepodległości. Dużo się o tym mówi. Ale… jakoś tak „nie po całości”. Mamy na przykład w Lublinie pomnik, upamiętniający związki Lublina i Lwowa i obrońców tego ostatniego z roku 1918. Piękny gest pamięci o walczących o odrodzenie Rzeczypospolitej sprzed ćwierć wieku. Co się stało z nasza pamięcią przez te lata, że lubelski lew z tarczą herbową jedynego miasta udekorowanego Virtuti Militari, wydaje się zapomniany i zaniedbany i nawet jedna lampka się tam nie pali? Zróbmy z tym coś! Ci, których przypomina lew spod zamku zasługują nie tylko na napis na cokole czy tablicę na grobie nieznanego żołnierza, ale dowód żywej pamięci…

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Ponad 200 osobowe audytorium zgromadziły niedzielne wykłady Justyny Sochy i Jerzego Zięby oraz zielarskie seminaria zespołu Łukasza Lubickiego w aulach WysPy. Tematem przewodnim wykładów były szczepionki ich wpływ na zdrowie, badania nad nimi, praktyka stosowania w rożnych krajach, działania marketingowe producentów i lobbystów, wreszcie obywatelska inicjatywa ustawodawcza w tej sprawie. Do sprawy wrócimy w osobnych rozmowach z prelegentami.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Studium uwarunkowań i_kierunków zagospodarowania przestrzennego to dokument wyznaczający kierunki polityki przestrzennej na obszarze miasta. Opisuje w_jaki sposób samorząd ma realizować cele publiczne, zaspokajać potrzeby wspólnoty mieszkańców, chronić jakość i_standard ich życia, dbać o_rozwój miasta w_różnych aspektach przestrzeni. Ustawowy wymóg wymusza zgodność z_tym dokumentem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Jego zapisy mają wpływ na konkretne, codzienne warunki życia. Aby nie być kiedyś zaskoczonym nagłym pojawieniem się za oknem drogi lub zniknięciem skweru warto się nim zainteresować. Tym bardziej, że to już drugie wyłożenie projektu studium, które sprowokowane zostało przez dużą liczbę uwag nadesłanych po pierwszym, a_wnikliwa analiza tych uwag nie została jak dotąd przedstawiona.

Reklama

Kalendarz czechowski

Grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Wyszukaj na stronie