NaCzechowie drukiem

NaCzechowie archiwalna

Na Facebooku

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Wystarczy mieć ukończone 16 lat i zamieszkiwać w Lublinie, choćby na stancji, aby wziąć udział w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego. Można zrobić to przez internet na stronie https://obywatelski.lublin.eu/ Głosujący w głosowaniu wskazać mają jeden z 39 projektów dużych (większej wartości robót) i dwa ze 118 małych. Każdy z zakwalifikowanych projektów ma swój numer, odpowiednio z „D” lub „M” na początku.

Na Czechowie wybór nie będzie łatwy. Dwa całkowicie i wyłącznie dotyczące dzielnicy duże projekty proponują zagospodarowanie pokrywającego się obszaru. D-12 to propozycja chodnika i ścieżek rowerowych od Elsnera do Północnej wzdłuż doliny rozpoczynającej się w okolicy Orfeusza i biegnącej między ul. Organową i Oratoryjną do Północnej. W okolicy zbiegu dzisiejszych chodników ze wschodu, z os. Lipińskiego, na zachód autor przewidział rondo rowerowe, z perspektywą poprowadzenia w przyszłości odnogi ścieżki rowerowej do ul. Braci Wieniawskich. Projekt D-15 skupia się na urządzeniu centralnej części tejże doliny, na wysokości wiaduktu al. Kompozytorów Polskich. Przewiduje altanę, ławki, kwietniki, stojaki na rowery, poszerzenie chodników, siłownię zewnętrzną z urządzeniami do „street workout’u” i „parkour’u”, nowy plac zabaw, ogólnodostępny grill miejski, kino letnie, rewitalizację boiska piłkarskiego, wreszcie szczególny element jakim ma być rzeźba przedstawiająca skrzypce, nawiązująca do dziedziny właściwej patronom czechowskich osiedli. Pierwszy projekt pokrywa się z korytarzem komunikacji pieszej i rowerowej jaki został zaproponowany przez TRANSEKO (wykonawcę Strategiii Realizacji Dróg rowerowych Miasta Lublin), drugi konsultowany był z Kołem Architektury i Budownictwa Naturalnego "Archinature" Politechniki Lubelskiej i cieszy się rekomendacją Rady Dzielnicy Czechów Południowy.

 

Osiem innych dużych projektów związanych jest z Czechowem pośrednio. Są to: Duży projekt na dwa koła - rowerowe inicjatywy, Miasto sportowej inspiracji, Wirtualny uniwersytet dla każdego, Aktywny student, Sztuka dla dzielnic, Film 3D Lublin przyszłości, Razem przez sport do edukacji, Lubelski przedszkolak ciekawy świata. W kategorii „0 praktyczności” chyba nic nie przebije filmu, ale wiele dużych (ale nie tylko dużych), ogólnomiejskich projektów zraża zawartością kosztowych tabelek i charakterem tworzenia zajęć grupowych dla stosunkowo niewielkiej liczby odbiorców za niesymboliczne honoraria, w tym honoraria dla koordynatorów projektów, a nawet jakichś administratorów, czy kuratorów nie wspominając o kosztach promocji (w przypadku filmu nawet 85 tys. zł). Pozytywnie wyróżnia się tu ogólnomiejski projekt rowerowy. Tak czy owak ludzie mają tzw. pomyślunek – kto ma siłę niech zgłębia dalej, może zostanie przekonany.

 

Małych czechowskich projektów naliczyć można 5. Pierwszy to M-6 - „Plac do trenowania Street Workout” na Czechowie. Gimnastyka uliczna brzmi lepiej, ale nie zmienia faktu, że zaspokaja potrzeby jedynie pewnej osobliwej grupy mieszkańców, zresztą chyba przesadnie ją formalizując, bo wydaje się że gimnastyka w mieście polega na wykorzystaniu tego co miasto ma wśród swoich „urządzeń”, a nie na tworzeniu specjalnych do tego celu (pomijając ponad 700 zł na tablicę informacyjną). Trzy kolejne skupiają się na problemach komunikacyjnych. Chodzi o M-30 „Aktywny Czechów - Bezpiecznie rowerem do pracy, domu, szkoły i do przedszkola” oraz M-66 „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kołowego i pieszych w dzielnicy Czechów Południowy”. Pierwszy jest uzupełnieniem dla dużego D-12 i przewiduje dobudowanie ścieżek rowerowych tak, aby umożliwić wygodny przejazd między osiedlami Chopina, Szymanowskiego i Paderewskiego od ścieżki za Gimnazjum nr 16 (od strony ul. Koncertowej) do ścieżki wzdłuż ul. Elsnera w okolicy szkół im. Paderewskiego. Drugi powstał z połączenia projektu miejsc parkingowych przy ul. Paganiniego z innym dotyczącym podobnego problemu na Lawinowej. Uzupełnia to czego nie przewidział zaskakujący remont ulic w tych okolicach zlecony przez Urząd Miasta.

M-121 to „Droga dla rowerów i chodnik od lokomotywy do Prusa”. Chodzi oczywiście o odcinek pomiędzy dwoma hotelami między ul. Północną i Prusa. Ostatni – M-128 to projekt istotny dla mieszkańców Choin postulujący doświetlenie Gorczańskiej, Świętokrzyskiej i części Zelwerowicza. Czy sąsiadom uda się zmobilizować?

Związanych pośrednio z Czechowem małych projektów jest jeszcze kilka. Pierwsze trzy dotyczą sportów rowerowych. Lublin MTB Maraton, Triathlon Lublin, Przełajowy Lublin to projekty sygnowane przez członka Rady Dzielnicy z Północy i – jak dla mnie – mają jedną wadę: każdy wymaga profesjonalnego, elektronicznego systemu mierzenia czasu. Wydaje się, że sport popularny, aktywizujący mieszkańców to zachęta do amatorskiej aktywności w której setne sekundy powinny być drugorzędne. Może i nie wystarczy stoper, ale 80% kosztów na taki system w kwocie ok. 100 tys. zł brzmi zniechęcająco.

W innych 700 dębów konkuruje z taką sam ilością niekreślonych drzew. Fajnie, że widać dbałość o zieleń, ale wolałbym wydać tę kasę na piknik edukacyjny dla radnych (np.. pod namiotem) na Górkach Czechowskich, aby im oleum od wdychania ziół przybyło i załatwili problem dla lubelskiej przyrody konkretny.

Wiele projektów apelujących o aktywizację ruchową, sportową, a nawet intelektualną lublinian zakłada wydatki na wynajem sal. Kurde, rzekłbym, dlaczego miasto w ramach swojego budżetu (skoro nie może nie pobierać VATu np.) nie odda istniejącej infrastruktury gratis? Rozumiem, ktoś musi przypilnować, posprzątać, ale wynajem? Zapewne wśród wielu pozytywnie wyróżnia się ten dotyczący remontu mieszkań (rozumiem niezasiedlonych) na potrzeby komunalne, albo ośrodka leczenia uzależnień na Sławinku – choć realizacja w jednym miejscu (nie na wielu dzielnicach) to jednak tabelka nie straszy, a że potrzeby są to chyba każdy zauważa. Może też zainteresować projekt „zwierzopatrolu”, choć zakres obowiązków patrolujących brzmi nieco niejasno. Na potrzeby wynikające z zaniedbań edukacyjnych w obronności odpowiada projekt przewidujący cykl szkoleń militarnych dla młodzieży (tabelka kosztów, mimo wszystko, mile rozczarowuje).

 

 

Każdego kto zechciałby się wgłębić w oferty autorów projektów warto podtrzymać na duchu. Poświęćcie nieco czasu na lekturę jeśli nie macie już upatrzonych faworytów. To także wasze pieniądze i wasze potencjalne korzyści.

Reklama

Kalendarz czechowski

Grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Wyszukaj na stronie