NaCzechowie drukiem

NaCzechowie archiwalna

Na Facebooku

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Winda - urządzenie, o którym myślimy tyle razy dziennie, ilekroć wchodzimy po schodach z ciężarami zakupów, z dzieckiem na ręku, z wózkiem lub rowerkiem lub gdy mamy remont. Myślimy o niej gdy dopadł nas ból, gdy ulegliśmy złamaniu lub innej kontuzji lub gdy po prostu jesteśmy w podeszłym wieku i kręgosłup, nogi, ręce nie są już tak sprawne jak kiedyś. Nie można też nie pomyśleć o sąsiadce, czy sąsiedzie gdy im coś dolega lub w sposób trwały są oni, czy my, niepełnosprawni. Prędzej czy później coś się może komuś wydarzyć, nie wspominając już o tym, że dopadnie każdego z nas tzw. platynowy wiek, a wraz z nim uciążliwości z tym związane.
No i dlatego to marzenie – winda.

 

 

 

Obietnica premiera nabrała już konkretnych kształtów windy w rządowym programie Dostępność Plus


Długo zbierałam materiały na temat – jak to „ugryźć”. Poprosiłam o konsultacje szwajcarską firmę Schindlera. Zobaczyli, pomierzyli i orzekli, że się uda. Ale finanse!

Narady, porady, rozmowy ze Spółdzielnią i nic. Wpadłam na pomysł aby poprosić rząd o sfinansowanie lub chociaż dofinansowanie. I wysłuchał mnie Premier Morawiecki (na zdjęciu). I powiedział: „będą”. To niebywałe. Oni naprawdę usłyszeli mój głos. Oni chcą słuchać ludzi. W ramach polityki senioralnej, programu Dostępność Plus: usuwania barier architektonicznych – windy będą. Najpierw u nas,  na Czechowie w blokach czteropiętrowych W70  z klatką z tzw. duszą w środku. Zebraliśmy 650 podpisów z tych klatek od ludzi, dla których winda jest naprawdę absolutnie zbawienną. Sprawa w toku. Na pewno nie będzie łatwo, ale trzeba działać. Klatek takich mamy 45 w samej Spółdzielni Mieszkaniowej Czechów. Koszt około 10 mln. zł. Jest jednak jakaś nadzieja. Potem, w drugim rzucie pójdą windy w blokach, tzw. tasiemcach”. Tam windy muszą być montowane na zewnątrz budynku. Na koniec zostanie do wymiany szereg wind w wieżowcach. I wtedy, gdy bezpiecznie wszyscy co nie mogą, będą mogli zjechać z domu na dół i wyjść na dwór, można będzie spokojnie i z zachwytem pójść na spacer w stronę  Górek Czechowskich. Tam zaś zieleń i wspaniała przyroda miodem i ziołami pachnąca, wokół piękne okolice parku naturalistycznego. Cisza i spokój, słychać jedynie lot motyla modraszka (co pod ochroną). Wdycham kryształowe powietrze bez zanieczyszczeń. Takie Górki.


Dwa lata udało się oddalać decyzje o zabetonowaniu Górek Czechowskich blokowiskami przy mocnym wsparciu Stowarzyszenia Obrony Górek Czechowskich i mieszkańców.  Sielanka może jednak zaraz zakończyć się po wyborach. I co wtedy? Bądźmy czujni! Będę jak dotąd walczyć  o ten prawdziwy skarb dla Lublina.
Bądźmy razem. Poza tym wiele spraw w naszej dzielnicy czeka na załatwienie. Choćby dla całego miasta czyste powietrze bez smogu. Bez pyłów P10, P2.5, bez rakotwórczego benzo(alfa)pirenu.  We wrześniu ruszył program rządowy „Czyste powietrze”, a w nim dotacje na wymianę przestarzałych pieców, przystosowanych do paliwa nowocześniejszej generacji, na ocieplenie budynków, stolarkę okienną i drzwiową. Rozpuszczam informacje na ten temat dla zainteresowanych. Powoli będzie się dziać lepiej w naszej dzielnicy i w naszym mieście. O brakach typu oświetlenia, części chodnika, czy konieczności załatania dziury w drodze można poczytać we wnioskach do Budżetu. Są to bolączki z roku na rok występujące i nieznikające jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Może jednak nowy kandydat na prezydenta Sylwester Tułajew przyniesie nową nadzieję na lepszy Lublin.Anna Jaśkowska

Kalendarz czechowski

Listopad 2018
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Wyszukaj na stronie