NaCzechowie drukiem

NaCzechowie archiwalna

Na Facebooku

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od kilku dni trwają prace przy przebudowie skrzyżowania Kompozytorów Polskich/Elsnera. Ma tam się pojawić także, niestety, sygnalizacja świetlna. Zazwyczaj przystąpienie do takich prac poprzedza dyskusja o kosztach i tłumaczenia o tym, że budżet nie jest z gumy, a zanim miasto wyłoży jednak pieniądze na przebudowę w jej miejscu dochodzi do iluś stłuczek, a nawet wypadków, taka przebudowę usprawiedliwiających. Tymczasem po drugiej stronie Górek Czechowskich już działają światła, które pojawiły się bez rozgłosu i przykrych pretekstów. Nie jest to bowiem sławne już ze stłuczek skrzyżowanie z Zelwerowicza a sygnalizatory działają tu dla drogi, której jeszcze nie ma! To kolejny tego typu przypadek po opisywanych już 2 lata temu: http://www.lublin112.pl/bedzie-najbardziej-niebezpieczne-s…/

Fot. Górki Czechowskie - wietrznie zielone

W związku z tym przychodzą do głowy pytania, skierowane do Rad Dzielnic Czechowa i Sławina, radnych z naszego wspólnego okręgu i Urzędu Miasta oraz prokuratury:
1) kto zdecydował o priorytecie dla tego skrzyżowania, w sytuacji gdy na tej samej ulicy w innym miejscu dochodzi do wielu stłuczek i niebezpiecznych sytuacji?
2) kto ponosi koszty funkcjonowania sygnalizacji dla nieistniejących lub nieuczęszczanych dróg?
3) czy prokuratura zajmowała się sprawą projektu Bohaterów Września i jaki jest wynik jej postępowania i jakie uzasadnienie jego podjęcia lub odmowy takowego?
4) jaki jest koszt budowy, a jaki eksploatacji ronda (takiego jak przy Czechowskim Lidlu oraz takiego jak na skrzyżowaniu Lwowska/Andersa), a jaki sygnalizacji (takiej jak na załączonym obrazku oraz takich jakie powstaną przy Elsnera)?

PS.

Swoje zapytania w związku z tym przypadkiem wysłał do ZDiM Andrzej Filipowicz z Rady Dzielnicy Czechów Południowy i na jedno z nich zdołał uzyskać odpowiedź. Okazuje się, że  budowę sygnalizacji sfinansował deweloper. Ciągle jest w tej sprawie jednak wiele intrygujących niewiadomych.

Treść wiadomości od p. Filipowicza:

"Szanowni Państwo,

Sprawa przejścia dla dzików na skrzyżowaniu drogi publicznej jest znacznie poważniejsza niż mogłoby się wydawać, bo dotyczy bezpieczeństwa, zdrowia i życia nie tylko ludzi ale i dzikiej zwierzyny, na drodze której stanęła sygnalizacja świetlna.

Na prośbę mieszkańców Dzielnicy Czechów Południowy w Lublinie zwróciłem się do lokalnego Zarządu Dróg i Mostów z prośbą o informacje na wniosek w następującym zakresie: 
1) Wskazanie wysokości kosztów oraz źródeł finansowania dla wykonania i uruchomienia sygnalizacji świetlnej w skrzyżowaniu ulicy Poligonowej z ul. Zielone Wzgórza. 
2) Wskazanie kosztów i źródeł finansowania oraz osób lub podmiotów, które podjęły decyzję o instalacji i uruchomieniu sygnalizacji w w/w miejscu od strony Dzielnicy Czechów w obszarze Górek Czechowskich, które jako miejsce nie posiadają jeszcze stosownych projektów i pozwoleń na budowę dróg, ciągów pieszych i ścieżek rowerowych.
3) Wyjaśnienia kiedy pod semaforami sygnalizacji świetlnej regulującej ruch pomiędzy dzielnicami Sławin i Czechów w w/w miejscu dodana zostanie informacja "dotyczy również dzików", co być może uchroni innych uczestników ruchu od ewentualnych kolizji z dziką zwierzyną, która zapewne w sposób niezamierzony została zachęcona do korzystania z tej drogi, a nie istniejących jeszcze korytarzy ekologicznych.


Do powyższego zapytania dołączyłem jedno z otrzymanych zdjęć, które przesyłam w załączeniu. 

W ciągu kilku dni otrzymałem (adresowaną co prawda z dodaniem pełnionej przeze mnie wcześniej funkcji) odpowiedź , której pełną treść udostępniam tu.

Z uwagi na brak odpowiedzi na zapytanie z pkt. 2 wystąpienia o informacje na wniosek - poprosiłem o uzupełnienie wcześniejszych wyjaśnień: 
Dziękując za otrzymaną odpowiedź, na podstawie i trybie wcześniejszego zapytania - proszę o uzupełnienie informacji na wniosek o pominięte pytanie z pkt. 2, o treści: 
"Wskazanie kosztów i źródeł finansowania oraz osób lub podmiotów, które podjęły decyzję o instalacji i uruchomieniu sygnalizacji w w/w miejscu od strony Dzielnicy Czechów w obszarze Górek Czechowskich, które jako miejsce nie posiadają jeszcze stosownych projektów i pozwoleń na budowę dróg, ciągów pieszych i ścieżek rowerowych." 

Powyższe pytanie dotyczy decyzji administracyjnych wydanych jako zgody, aprobaty i wytyczne dla montażu i instalacji sygnalizacji świetlnej od strony terenów niezurbanizowanych, dla których obowiązujące SUiKZP ustala funkcję strefy ESOCh z dopuszczeniem niekubaturowych terenów rekreacyjnych, a miejsce samo w sobie nie posiada żadnej utwardzonej nawierzchni, ciągu pieszego jak i ścieżki rowerowej oraz planu budowy dróg i innych ciągów komunikacyjnych. Odpowiedzi uzupełniającej proszę udzielić w formie elektronicznej i w trybie pierwotnego wniosku o udzielenie informacji publicznych z dnia 18.09.2017. 


Czekając na uzupełnienie przez ZDiM w Lublinie odpowiedzi na w/w wystąpienie o informacje na wniosek - wypada zadać publicznie tytułowe pytanie o zasięg podmiotowy obowiązywania nowej sygnalizacji świetlnej zainstalowanej na skrzyżowaniu ul. Poligonowej i Zielone Wzgórza - Dotyczy również dzików, czy nie dotyczy dzików? 

Poniżej materiał filmowy, który ilustruje opisaną sytuację:
https://youtu.be/C22VM7tMX0A

Z poważaniem,

Andrzej Filipowicz
Lubelski Alarm Smogowy
Porozumienie Obrony Lublina
Członek Rady Dzielnicy Czechów Południowy

Reklama

Kalendarz czechowski

Grudzień 2018
N P W Ś C Pt S
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Wyszukaj na stronie