NaCzechowie drukiem

NaCzechowie archiwalna

Na Facebooku

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Za tydzień, we wtorek, 23 stycznia 15 lutego Forum Kultury Przestrzeni oraz organizacje i osoby zaangażowane w obronę przed zabudową  Górek Czechowskich, zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „Rozmowy o mieście”, które rozpocznie  się o 17.30 w sali kinowej Centrum Spotkania Kultur [jako, że swój udział zapowiedzieli też radni, dla których wymieniony termin był niewygodny ze względu na terminarz pracy w Radzie Miasta, spotkanie w ramach "Rozmów o mieście" zostało przeniesione na 15. lutego]. W ostatni czwartek na specjalnej informującej o tym spotkaniu konferencji, której medialne echa przedstawiono poniżej, organizatorzy przypomnieli parę pokutujących mitów i wspomnieli o tym co wokół tematu Górek wydarzyło się w ostatnim czasie.


Dyskusja o przyszłości Górek wkroczyła w nowy etap po pierwszym wyłożeniu projektu nowego Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Miasta. Dokumencie wielu nie satysfakcjonującym i kontrowersyjnym podobnie jak charakter towarzyszącym temu wydarzeniu konsultacjach. Do Urzędu Miasta wpłynęło ponad 4000 uwag będących skutkiem niespotykanej dotąd mobilizacji mieszkańców.

Do ciągle powtarzanych, także przez media i miejskich urzędników, mijających się z prawdą twierdzeń, (z których najpopularniejsze głosi, że inwestor może już teraz zabudować 30% terenu którym włada na Górkach) doszło, zdaniem gospodarzy konferencji, jeszcze to, które głosi, że przytłaczająca większość mieszkańców godzi się na osiedla na Górkach, skoro w ankiecie przeprowadzonej na zlecenie dewelopera wykazano poparcie dla idei „Parku 700-lecia”.

Przypomniano, że oręż niesławnego art. 212 (dotyczący tzw. pomówienia), po który sięgnęło TBV przeciw najbardziej doniosłym głosem i tonem protestującemu w sprawie Górek byłemu przewodniczącemu Rady Dzielnicy Czechów Południowy, okazał się zdaniem sądu całkowicie bezpodstawny. W publicznej dyskusji jakoś umknął też fakt wykupu  przez Miasto 3 ha terenu od TBV na potrzeby związane z przebudową skrzyżowania Solidarności/Ducha za 4,5 mln zł (po efektach widać, że niezbyt koniecznego w tej skali), co po uwzględnieniu dalszego teoretycznego wzrostu wartości gruntu, skutkiem możliwej postawy władz miasta, unaocznia z walczącymi o jakie pieniądze mierzyć się muszą społeczni reprezentanci mieszkańców. Wreszcie nadmieniono o alarmujących wskaźnikach czystości powietrza w Lublinie w ostatnim roku, co ma ze sprawa Górek ścisły związek.

Grono przeciwników zabudowy Górek osiedlami mieszkaniowymi to już nie tylko grupa mieszkańców osiedla TOR i dwa proekologiczne stowarzyszenia. Obok Stowarzyszenia Obrony Górek Czechowskich i Towarzystwa dla Natury i Człowieka stanęły inne organizacje, a do pojedynczych osób i grup mieszkańców z innych osiedli Czechowa i innych dzielnic dołączyli także mieszkańcy wybudowanego niedawno przez właściciela Górek osiedla Prestige (czytaj: prestiż). Przeciwko pomysłom inwestora i Ratusza jednogłośnie zagłosowała Młodzieżowa Rada Miasta, takie też zdanie na temat projektów zabudowy miały Rady czechowskich dzielnic. Sprzeciw i krytykę wobec proponowanych zmian w Studium wyraziły w swych stanowiskach i opiniach Rada Kultury Przestrzeni przy Prezydencie Miasta Lublin czy Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna.

Linki:

Zapis video konferencji prasowej - (YouTube: Dzielnica Czechów Południowy w Lublinie)

https://lublin.tvp.pl/35568827/gorki-czechowskie-czy-uda-sie-osiagnac-kompromis

https://www.radio.lublin.pl/news/co-dalej-z-gorkami-czechowskimi-mieszkancy-moga-wlaczyc-sie-do-dyskusji

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,22884263,gorki-czechowskie-sa-do-uratowania-obroncy-terenu-walcza.html?disableRedirects=true#BoxLokLubLink

Artykuł w Kurierze nie nawiązuje wprost do konferencji, ale informuje o spotkaniu w CSK ;)

 

Kalendarz czechowski

Listopad 2018
N P W Ś C Pt S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Wyszukaj na stronie